Powiększanie piersi
Zabieg ma na celu zwiększenie rozmiaru piersi oraz nadanie im nowego kształtu... Zobacz więcej...
Podniesienie piersi
Celem zabiegu jest podniesienie i zmiana kształtu piersi oraz uzyskanie ich prawidłowej jędrności... Zobacz więcej...
Zmniejszanie piersi
Celem operacji jest zmniejszenie masy piersi oraz nadanie im nowego pożądanego kształtu... Zobacz więcej...
Ginekomastia
Powodem powiększenia sutka u mężczyzny są: predyspozycje osobnicze, otyłość oraz zaburzenia... Zobacz więcej...
Korekcja wciągnietych brodawek
Zazwyczaj powodem wciągnięcia brodawki sutka pod poziom skóry jest jej wadliwa budowa... Zobacz więcej...

Względy estetyczne i zdrowotne zabiegów chirurgicznych w obrębie piersi

Rozwój medycyny estetycznej oraz chirurgii plastycznej, związany jest ze stale zwiększającą się rzeszą ludzi, dla których wygląd ma istotne znaczenie. Nie w każdym jednak przypadku, ponieważ często zdarza się, że różnego rodzaju anomalia w budowie ciała, utrudniają codzienne funkcjonowanie bądź też stają się powodem kompleksów, skutkujących sukcesywnym pogarszaniem się zdrowia psychicznego. Zdecydowanie najpopularniejszą gamą zabiegów ukierunkowanych na poprawę estetyki i wyglądu, jakie wykonuje się w ramach chirurgii plastycznej, są te w obszarze piersi. Wygląd kobiecego biustu zależy od wielu uwarunkowań i czynników. Nie zawsze jest on jędrny, czasem jego wielkość bywa niesatysfakcjonująca, nierzadko zdarzają się piersi obwisłe bądź niesymetryczne. Wszelkie zabiegi związane z plastyką i kształtowaniem piersi, umożliwiają dowolną praktycznie korektę, tak, aby biust zyskał pożądany efekt. Niektóre zmiany w obrębie piersi są naturalną konsekwencją procesu starzenia się organizmu, inne z kolei za wynikiem zaburzeń hormonalnych, zmiany wagi czy karmienia dziecka. Wśród specjalistycznych zabiegów/operacji, jakich dokonuje się w obszarze piersi, można wyszczególnić m. in.: powiększenie (implantacja), zmniejszenie, symetryzację czy podniesienie biustu. Trzeba również zwrócić uwagę, że często wykonywane zabiegi nie są nastawione wyłącznie na względy estetyczne, ale ich powodem mogą być problemy zdrowotne lub trudności w codziennym funkcjonowaniu. Co ciekawe, mimo, że zdecydowanie rzadziej – to zabiegi plastyczne oferowane są także mężczyznom, np. w sytuacji powiększonych gruczołów albo zmian, do jakich przyczyniły się znaczne wahania wagi ciała.

Powiększanie piersi

Operacja biustu polegająca na jego powiększeniu, wiąże się z umieszczeniem pod mięśniem piersiowym specjalnej wkładki, która wypełniona jest silikonowym żelem. Odbywa się to poprzez niewielkie nacięcie (3-4 cm) w tzw. fałdzie podpiersiowym albo za sprawą cięcia okołootoczkowego. Zabieg powiększenie piersi wymaga dodatkowej, 1-dniowej opieki szpitalnej. Szwy zdejmowane są zwykle do 2 tygodni od momentu wykonania operacji biustu. Do 3 tygodni  po zabiegu, zaleca się z kolei ograniczony wysiłek fizyczny, a dwukrotnie dłużej – noszenie specjalnego biustonosza odpowiedzialnego za właściwe uformowanie kształtu piersi. Zobacz więcej o powiększaniu piersi.

Podniesienie biustu

Dosyć powszechnym zabiegiem chirurgicznym, jest też mastopeksja, czyli podniesienie piersi. Ten lifting biustu polega na podniesieniu oraz poprawie kształtu piersi, które obwisły z powodu, np. karmienia niemowlęcia, ciąży, spadku wagi ciała albo po prostu procesu starzenia i ograniczonej odbudowy włókien kolagenowych. Zabieg ten wykonuje się w znieczuleniu ogólnym, a jego efektem jest przywrócenie piersiom jędrności i naturalnego kształtu. Często elementem mastopeksji jest również przeniesienie i inne umiejscowienie brodawek. Zobacz więcej o podniesieniu biustu oraz zdjęcia pacjentów przed i po operacji biustu.

Redukcja piersi

Wydawać by się mogło, że duże piersi są obiektem pożądania wszystkich kobiet. Nic bardziej mylnego, ponieważ ponadprzeciętnej wielkości biust, jest częstą przyczyną bólu pleców, szyi, nastręcza problemów w wykonywaniu różnych codziennych czynności, a także bywa kłopotliwy podczas aktywnych form spędzania wolnego czasu (np. uprawiania sportu). W tym wypadku również z odsieczą przychodzi chirurgia plastyczna, która w bogatej palecie zabiegów, oferuje też zmniejszenie piersi. Redukcja biustu odbywa się poprzez wycięcie fragmentów tkanki piersi i skóry, według zaplanowanych wcześniej linii cięć. Po fazie wymodelowania kształtu (wraz z opcją przeniesienia pozycji dla brodawki z otoczką) oraz zszycia ran, zakłada się specjalny dren i opatrunek. Zobacz więcej o redukcji piersi oraz zdjęcia pacjentów przed i po operacji biustu.

Ginekomastia

Chirurgia plastyczna zajmuje się także całym spektrum zabiegów dedykowanych wyłącznie mężczyznom. Jedną z operacji, jaką wykonuje się w obrębie piersi mężczyzn jest zmniejszenie gruczołów piersiowych, związanych z ginekomastią. Przerost gruczołów może pojawić się w dowolnym okresie życia oraz mieć różne podłoże, bowiem wyszczególnia się ginekomastię tłuszczową, gruczołową, a także mieszaną. Zdarza się, że powodem ginekomastii mogą być również problemy endokrynologiczne, marskość wątroby, uboczne skutki związane z leczeniem farmakologicznym albo niewłaściwą suplementacją czy wspomaganiem organizmu, co często przytrafia się sportowcom. W ramach zabiegu, który przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym, chirurg wykonuje cięcia w dolnej części otoczki, dokonuje niezbędnej wycinki/kształtowania, po czym zakłada wchłanialne szwy i opatrunek.  Zobacz więcej o zabiegu ginekomastii oraz zdjęcia pacjentów przed i po operacji.

Korekcja wciągniętych brodawek

Nawet co dziesiąta kobieta zmaga się z problemem wciągniętych brodawek, jakie zaburzają pożądany wygląd piersi. Najczęściej powodem tego są krótsze kanaliki mleczne, a w konsekwencji także zwłóknienie okolicznych tkanek. Operacja związana jest z oswobodzeniem oraz wydłużeniem bądź przecięciem przewodów mlecznych, jak również nadbudową wypukłości brodawek. Co istotne, w większości sytuacji po zabiegu korekcji wciągniętych brodawek, kobieta traci możliwość karmienia dziecka piersią. Zobacz więcej o zabiegu korekcji wciągniętych brodawek oraz zdjęcia pacjentów przed i po operacji.