PLASTYKA BRZUCHA
ABDOMINOPLASTYKA
- Wskazaniem do korekcji chirurgicznej jest wiotkość powłok brzucha, która objawia się zwiększeniem obwodu brzucha oraz obecnością obwisłej skóry opadającej często w postaci fałdu na okolicę łonową.
- Powodem powstania zmian są predyspozycje osobnicze, przebyte ciąże, zmniejszenie masy ciała oraz inwolucja tkanek postępująca z wiekiem.
- Celem korekcji chirurgicznej jest uzyskanie napiętego, płaskiego brzucha i zmniejszenie jego obwodu.
- Podczas operacji usuwany jest fałd skórno tłuszczowy dolnej części brzucha oraz plastyka mięśni.
- W przypadkach obecności przepuklin powłok brzucha, wykonywana jest ich plastyka.
- Niekiedy, konieczne jest wykonanie procedury odsysania tłuszczu (liposukcja).
- Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu nadoponowym lub ogólnym.
- Blizna po zabiegu przebiega tuż ponad spojeniem łonowym i sięga po bokach do kolców biodrowych.
- Po zabiegu zakładany jest specjalistyczny pas uciskający brzuch, który pacjent otrzymuje w klinice.
- Koszt wykonania abdominoplastyki obejmuje także, pobyt w klinice wraz z wyżywieniem, opiekę lekarska i pielęgniarską.
Przebieg pooperacyjny:
- Okres hospitalizacji wynosi 2-3 doby, pod opieką personelu medycznego.
- Szwy wokół pępka są usuwane w 7 dobie po zabiegu
- Rana podbrzusza zamykana jest przy użyciu szwów rozpuszczalnych, niewymagających usuwania.
- Absencja chorobowa wynosi 2 tygodnie.
- Ograniczenie wysiłku fizycznego zalecane jest przez okres 1 miesiąca.
- Pacjent otrzymuje specjalistyczny pas uciskający brzuch, który należy nosić przez okres 4 tygodni i zdejmować go tylko podczas kąpieli.
- We wczesnym okresie pooperacyjnym zalecany jest masaż zmniejszający obrzęk powłok brzucha (drenaż limfatyczny), wykonywany przez fizykoterapeutę.
- Delikatne ćwiczenia mięśni brzucha można rozpocząć 4-5 tygodni po zabiegu i kontynuować przez okres kilku miesięcy pod kontrolą fizykoterapeuty.
Kwalifikacja do zabiegu:
- Warunkiem koniecznym do przeprowadzenia zabiegu jest dobry ogólny stan zdrowia, prawidłowe wyniki podstawowych badań laboratoryjnych i ewentualnych konsultacji.
- Zabieg nie może być wykonany u kobiet w trakcie miesiączki lub tuż przed jej wystąpieniem.
Wymagane badania laboratoryjne:
- 1grupa krwi
- 2morfologia krwi z rozmazem
- 3jonogram
- 4cukier
- 5mocznik
- 6kreatynina
- 7białko
- 8APTT, PT, INR (układ krwawienia krzepnięcia)
- 9badanie ogólne moczu
- 10rtg klatki piersiowej
- 11usg brzucha
- 12Ekg
Chirplast Prywatna Klinika Chirurgii Plastycznej
Plastyka Brzucha
Zobacz przykładowe zabiegi:
Informacja
Chirurgia Plastyczna Polanica-Zdrój
Dr n. med. Dariusz Rychlik
- Specjalista Chirurgii Plastycznej Rekonstrukcyjnej i Estetycznej
- Specjalista Chirurgii Ogólnej
Email : dariusz.rychlik@chirplast.eu
Konsultacje:
Kliknij i rozwiń formularz
Sporo kobiet chciałoby zrzucić zbędnego kilogramy, ale bez większego wysiłku. Rozwiązaniem w tym przypadku są oczywiście operacje plastyczne. Większość z nich polega na odsysaniu zbędnego tłuszczu np. plastyka brzucha. Operacja brzucha tego typu nazywana jest również abdominoplastyką. Zabieg ten polega na usunięciu nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej oraz skóry ze środkowej i dolnej części brzucha. Jednak czy z plastyki brzucha może skorzystać każdy? Jakie są wskazania i przeciwwskazania do tego zabiegu?
Przebieg zabiegu
Przed plastyka brzucha pacjent jest poddawany znieczuleniu zewnątrzoponowemu bądź ogólnemu. Decyzję w tym przypadku podejmuje za każdym razem anestezjolog. Następnie wykonywane jest cięcie sięgające od jednego do drugiego biodra. Wycina się też miejsca w okolicach pępka. Skóra brzucha razem z tkanką tłuszczową jest odwarstwiana i napinana. Nadmierna ilość tkanki tłuszczowej ulega usunięciu. Czasem, aby dodatkowo podkreślić talię wykonuje się również modelowanie mięśni prostych brzucha. Jeśli doszło do obniżenia fałdu skórnego, konieczna jest miniabdominoplastyka, która pozostawia pępek w stanie, w jakim był wcześniej. U pacjentów z grubą warstwą tkanki tłuszczowej plastykę brzucha niekiedy łączy się z liposukcją.
Przygotowanie do zabiegu
Przed zabiegiem należy wykonać szereg badań. Lekarz powinien mieć rozległą wiedzę na temat stanu zdrowia pacjenta. Konieczne jest badanie ultrasonograficzne brzucha, badanie krwi, morfologia, poziom cukru we krwi, układ jej krzepnięcia czy badanie EKG. Na kilka dni przed zabiegiem nie wolno sięgnąć po używki np. alkohol i papierosy. Nikotyna obecna w papierosach niestety upośledza krążenie w skórze, co skończyć się może nawet martwicą. Tuż przed samą operacją nie wolno sięgać po leki z aspiryną w składzie.
Postępowanie po zabiegu
Pacjent po zabiegu dostaje specjalną bieliznę uciskową, którą powinien nosić przez 30 dni. Szwy zdejmowane są natomiast na ogół po około 7-8 dniach od zabiegu. Niestety na brzuchu po plastyce powstaje duża blizna, która na pierwszy rzut oka przypomina bliznę po cesarskim cięciu. Sama operacja brzucha trwa na ogół około 3 godziny. Po jej zakończeniu przez kilka dni należy pozostać w klinice na obserwacji, co znacznie zmniejsza ryzyko ewentualnych powikłań.
Od razu po operacji nie należy wracać do codziennych obowiązków. Dobrze jest odpocząć przez kilkanaście dni, aby nie doszło do rozerwania rany. Czasem oszczędzać trzeba się nieco dłużej. Sporo bowiem zależy od osobistych możliwości organizmu.
Możliwe powikłania
Jak każda operacja, również i plastyka brzucha wiąże się z pewnymi powikłaniami. W okolicach ramy pojawia się opuchlizna. Pacjent odczuwa ból, może dojść do miejscowych zaburzeń czucia, które jednak po kilku miesiącach wraca. W dalszej kolejności mogą powstać krwiaki i zakrzepy czy rozwinąć się infekcje różnego rodzaju. Dlatego też ranę należy obserwować.
Przeciwwskazania do zabiegu
Plastyka brzucha nie jest dla kobiet, które planują potomstwo. Na zabieg nie powinny się też decydować osoby z żylakami, problemami z układem krążenia czy oddychaniem. Co więcej, nie jest to zabieg dla osób bardzo otyłych, ale tych z nadwagą.