PLASTYKA TWARZY I SZYI
- Zmiana wyglądu twarzy postępująca wraz z wiekiem jest skutkiem przemian inwolucyjnych wszystkich tkanek tego obszaru, objawiających się ich opadaniem, orazpogłębieniem zmarszczek mimicznych, w postaci fałdów skóry czoła, brwi, powiek, policzków, okolicy podżuchwowej i szyi.
- Celem operacji jest odmłodzenie twarzy i szyi przez zwiększenie napięcia skóry, warstwy powięziowo mięśniowej oraz podniesieniu ich ku górze.
- Cięcia usytuowane są w niewidocznych miejscach na skroni, w fałdzie przed małżowiną uszną i za uchem.
- Zabieg odbywa się zwykle w znieczuleniu ogólnym.
- Operację liftingu twarzy i szyi można wykonać wraz z plastyką powiek górnych i dolnych.
Przebieg pooperacyjny:
- Pacjent pozostaje w klinice od 1 do 2 dni.
- Otrzymuje po zabiegu opaskę delikatnie uciskającą dolną część twarzy i szyję, którą powinien nosić przez okres 1 tygodnia, a przez kolejne 2 tygodnie zakładać ją na noc.
- Szwy skórne w okolicy przed małżowiną uszną usuwane są pomiędzy 5-7 dobą po zabiegu, pozostałe w 10 dobie.
- Absencja chorobowa trwa około 10 do 14 dni.
- Ograniczenie wysiłku fizycznego zalecane jest przez okres 1 miesiąca.
Kwalifikacja do zabiegu:
- Warunkiem koniecznym do przeprowadzenia zabiegu jest dobry ogólny stan zdrowia, prawidłowe wyniki podstawowych badań laboratoryjnych i ewentualnych konsultacji.
- Zabieg nie może być wykonany u kobiet w trakcie miesiączki lub tuż przed jej wystąpieniem.
Wymagane badania laboratoryjne:
- 1grupa krwi
- 2morfologia krwi z rozmazem
- 3jonogram
- 4cukier
- 5mocznik
- 6kreatynina
- 7białko
- 8APTT, PT, INR (układ krwawienia krzepnięcia)
- 9badanie ogólne moczu
- 10rtg klatki piersiowej
- 11Ekg
Chirplast Prywatna Klinika Chirurgii Plastycznej
Plastyka twarzy i szyi
Zobacz przykładowe zabiegi:
Informacja
Chirurgia Plastyczna Polanica-Zdrój
dr n. med. Dariusz Rychlik
- Specjalista Chirurgii Plastycznej Rekonstrukcyjnej i Estetycznej
- Specjalista Chirurgii Ogólnej
Email : dariusz.rychlik@chirplast.eu
Konsultacje:
Kliknij i rozwiń formularz
Starzenie się skóry dopada każdego z nas. Niestety, z wiekiem nasza skóra traci swoją elastyczność i giętkość, przez co tworzą się nieestetyczne zmarszczki i fałdy. Wskutek tego zmienia się również kontur twarzy. Jednak czy aby na pewno tak musi być? Otóż nie! Dzięki współczesnej medycynie estetycznej możemy złagodzić objawy starzenia się skóry i tym samym na dłużej zatrzymać jej młody wygląd.
U kogo wykonuje się plastykę twarzy i szyi?
Plastykę twarzy i szyi najczęściej wykonuje się u osób między 45 a 55 rokiem życia. Zabieg nie zapobiega procesowi starzenia się skóry, ale w znaczny sposób łagodzi jego przebieg. Bezpośrednimi kwalifikacjami do zabiegu są:
- opadnięte policzki
- nagromadzenie tłuszczu na niektórych obszarach twarzy bądź szyi
- zaburzenie konturu twarzy wskutek przemieszczenia się tkanki podskórnej
- nasilone zmarszczki
- pogłębione fałdy w okolicy fałdy wargowo – nosowej
- pogłębione fałdy na styku policzka i brody
Aby móc przeprowadzić zabieg konieczne jest, aby osoba chcąca się mu poddać była w dobrym stanie zdrowia i miała prawidłowe wyniki podstawowych badań. Zabiegu nie wykonuje się u kobiet w trakcie miesiączki lub też przed jej wystąpieniem.
Przebieg Face Liftingu
Face Lifting wykonywany jest w znieczuleniu dożylnym lub ogólnym. Nacięcia prowadzone są tak, aby jak najbardziej zminimalizować ryzyko wystąpienia szpecących blizn. Dokonuje się ich od skroni, wzdłuż linii włosów, z przodu ucha, wokół małżowiny i za uchem oraz w przypadku liftingu szyi również pod brodą.
Następnie następuje odseparowanie skóry i usunięcie jej nadmiaru. Odsysa się również nadmiar tkanki tłuszczowej. Mięśnie twarzy są odpowiednio napinane i korygowane. Na koniec dokonuje się zszycia.
Okres pooperacyjny jest raczej bezbólowy i nie wymaga stosowania silnych leków przeciwbólowych. Jeśli nie ma przeciwwskazań, to po kontroli już po dzień po zabiegu można zostać wypisanym do domu. Przez 7-10 może utrzymywać się obrzęk i może występować zasinienie. Jest to zupełnie normalne i nie stanowi powodu do niepokoju. Po ok. 7 dniach następuje zdjęcie szwów. Aż do wygojenia się ran (czyli przez ok. 2 tygodnie) bezwzględnie trzeba unikać palenia papierosów, a do 6 tygodni po zabiegu – opalania. Przez 4 tygodnie należy również unikać uprawiania sportu. Przez 2 tygodnie nosi się specjalną opaskę uciskową. Niezwykle ważne są regularne wizyty kontrolne i stosowanie się do wszystkich zaleceń.
Przeciwskazania do Face Liftingu
Każdy zabieg niesie za sobą ryzyko powikłań, jednak aby zminimalizować możliwość ich wystąpienia przed plastyką twarzy i szyi trzeba wykluczyć pewne przeciwskazania do zabiegu.
Face Lifting nie powinien być przeprowadzany u osób przyjmujących leki przeciwzakrzepowe, mających cukrzycę, choroby układu oddechowego bądź też zmiany zapalne skóry. Każde z tych schorzeń powoduje zwiększone ryzyko powikłań.
Aby plastyka twarzy i szyi przyniosła oczekiwane efekty po zabiegu trzeba stosować się do wszystkich zaleceń lekarza. W innym wypadku może nastąpić nieprawidłowe gojenie się ran albo konieczność jego ponowienia.