Plastyka powiek dolnych i górnych

Plastyka powiek górnych i dolnych jest zabiegiem chirurgicznym, który dzięki korekcji opadających powiek górnych, albo usunięciu przepuklin tłuszczowych w obrębie powiek dolnych sprawi, że twarz nabierze wypoczętego i młodzieńczego wyglądu. Zabieg ten likwiduje tak zwane ,,worki” pod oczami i wygładza zmarszczki. Najczęstszą przyczyną nadmiaru luźnej skóry nad okiem, jak i występowania wiszącej powiek jest wiek. Niemniej jednak przypadłość ta może dotyczyć także młodych ludzi. Nadmiar wiszącej skóry w okolicach powieki górnej może znacznie ograniczyć pole widzenia, co wpływa negatywnie nie tylko na zdrowie, ale i na estetykę.

Podczas zabiegu, którym jest plastyka powiek przy pomocy cięcia wykonywanego w załamaniu powieki górnej, albo też poniżej brzegu powieki dolnej, usuwa się tłuszcz, który umiejscowiony jest pod przegrodą oczodołową, jak i pod mięśniem okrężnym oka. Dzięki zastosowaniu bardzo precyzyjnego nacięcia blizna powstająca w wyniku zabiegu jest niewidoczna. Pozostałe po zabiegu nacięcie, wychodzące poza kąciki oka, gubi się niejako między zmarszczkami mimicznymi i fałdkami, które znajdują się w okolicach oczu. Ranę powstałą w trakcie nacinania zszywa się niezwykle cienkim szwem, a dodatkowo zabezpiecza się ją specjalnymi plastrami steri-strip. W trakcie zabiegu stosowane jest znieczulenie miejscowe. Po zakończonym zabiegu można bez przeszkód wrócić do domu. Plaster naklejony na powiece nie będzie ograniczał pola widzenia. Przez kilka dni po zabiegu winno się wykonywać zimne okłady. Szwy usuwane są na ogół po paru dniach.

Kto kwalifikuje się do zabiegu?

Do wyżej wymienionego zabiegu kwalifikować się będą osoby w różnym wieku, gdyż problemy z powiekami mogą pojawić się u osób starszych w wyniku utraty sprężystości skóry, jak również u osób młodych ze względu na odziedziczone geny, czy szkodliwego wpływu środowiska naturalnego, jak chociażby promieni słonecznych.

Osoba, która ma być zakwalifikowana do tego zabiegu powinna wykonać uprzednio niżej wymienione badania :

  • poziom elektrolitów (Sód, Potas),
  • czynniki krzepnięcia krwi (INR/APTT),
  • morfologię z rozmazem.

Plastyka powiek górnych i dolnych – przeciwskazania:

  • choroby psychiczne,
  • choroby nowotworowe,
  • tendencja do tworzenia bliznowców,
  • ciąża i okres karmienia piersią,
  • złe wyniki badań,
  • aktywne infekcje bakteryjne, albo wirusowe.

Efekty

Efekty wykonanej plastyki powiek górnych, albo dolnych będą długotrwałe. Ponadto sprawiają wrażenie optycznego odmłodzenia się twarzy. Dzięki czemu osoby, które będą chciały poddać się takiemu zabiegowi będą pewne siebie, jak i radośniejsze. Odsłonięcie powieki będzie związane z wyeksponowaniem całości oka. Zaletę plastyki powiek stanowi bezbolesny, łagodny i krótki czas zabiegu, ale i brak potrzeby hospitalizacji. Poza tym można bardzo szybko powrócić do wykonywania czynności codziennych, bez skutków ubocznych. Biorąc pod uwagę pozytywne aspekty korygowania powiek zabiegi te wykonuje się nie tylko w przypadku osób starszych, ale też w wieku średnim.