Jakie są najpopularniejsze zabiegi chirurgii plastycznej?

Chirurgia plastyczna jest jedną z najszybciej rozwijających się dziedzin współczesnej medycyny. Klientami klinik chirurgi plastycznej są w przeważającej ilości kobiety, ale coraz częściej z ich usług korzystają również mężczyźni. Główną przyczyną tak dużego zainteresowania tą gałęzią medycyny jest presja społeczna, w szczególności wywierana na kobiety. Coraz częściej wymaga się, żeby przedstawicielki płci pięknej zwalczały oznaki upływającego czasu oraz wyglądały młodo i atrakcyjnie. Ponadto chirurgia plastyczna często pomaga poprawić subiektywną ocenę własnego wyglądu.

W ramach chirurgii plastycznej wyróżniamy chirurgię estetyczną i rekonstrukcyjną. Zabiegi chirurgii estetycznej pozwalają na poprawę wyglądu twarzy lub ciała. Chirurgia rekonstrukcyjna ma za zadanie przywrócić utracone funkcje tkankom ciała, które uległy uszkodzeniu np. wskutek wypadku. Najczęściej wykonywane zabiegi chirurgii plastycznej obejmują twarz, szyję, piersi oraz modelowanie ciała.

Zabiegi chirurgii plastycznej na twarz i szyję

    Wygląd twarzy i szyi stanowi naszą wizytówkę, dlatego też spośród zabiegów medycyny plastycznej najczęściej wybierane są zabiegi poprawiające stan tych okolic.

Są to między innymi:

 • Plastyka twarzy i szyi (face lifting) – polega ona na naciągnięciu skóry twarzy i szyi, po uprzednim usunięciu nadmiaru zwiotczałej skóry.
 • Plastyka nosa – jest to zabieg, na który decydują się osoby niezadowolone z kształtu lub wielkości nosa. Pozwala na uzyskanie oczekiwanego wyglądu nosa i jego lepszej drożności.
 • Plastyka powiek górnych – wykonywana jest w przypadku opadających powiek górnych. Polega na usunięciu nadmiaru skóry i nagromadzonych pod powiekami komórek tłuszczowych. Może być przeprowadzana w celach estetycznych lub leczniczych – jeżeli opadające powieki utrudniają prawidłowe widzenie.
 • Plastyka powiek dolnych – ma na celu usunięcie tzw. worków pod oczami i korektę doliny łez. Najczęściej jest przeprowadzana w celu poprawy wyglądu okolicy oczu.
 • Plastyka uszu – jest to zabieg wykonywany w przypadku niezadowalającego kształtu uszu. Plastyka uszu może być wykonywana zarówno u osób dorosłych, jak i u dzieci.
 • Zabiegi modelowania twarzy – są to zabiegi, które poprawiają strukturę tkanek twarzy i przywracają ich utraconą objętość tak, aby poprawić kontury twarzy. Do zabiegów modelowania twarzy zaliczamy stosowanie wypełniaczy na bazie kwasu hialuronowego oraz iniekcji z Botoxu, zmniejszających zmarszczki o podłożu mimicznym.

Zabiegi chirurgii plastycznej w obrębie piersi

Wiele kobiet chciałoby poszczycić się pełnym i jędrnym biustem, w oczekiwanym przez nie rozmiarze. Z pomocą przychodzą im zabiegi wykonywane w obrębie piersi. Z niektórych zabiegów korzystają również mężczyźni.

Do zabiegów tych zaliczamy:

 • Powiększenie piersi – może być wykonywane wieloma metodami. Poprawy kształtu i powiększenia piersi można dokonać przy pomocy żelu z solą fizjologiczną, kwasu hialuronowego, własnej tkanki tłuszczowej lub implantów z żelem silikonowym.
 • Podniesienie piersi – jest to zabieg wykonywany w przypadku utraty ich jędrności np. wskutek ciąży. Zabieg poprawia ogólny kształt piersi i przywraca im młodszy wygląd.
 • Pomniejszenie piersi – na ten zabieg decydują się kobiety ze zbyt obfitym biustem, który utrudnia codzienne funkcjonowanie i niekorzystnie wpływa na stan kręgosłupa. Zabieg polega na redukcji tkanki tłuszczowej, tkanki gruczołowej i skóry w obrębie piersi.
 • Usunięcie ginekomastii – dotyczy mężczyzn, u których w okolicy piersi nadmiernie rozwinęła się tkanka tłuszczowa. W trakcie zabiegu redukuje się tkankę tłuszczową i nadmiar skóry. Może on być wykonany metodą operacyjną lub poprzez zastosowanie liposukcji.
 • Korekcja wciągniętych brodawek – zabieg polegający na przywróceniu prawidłowego kształtu brodawkom piersiowym u osób posiadających płaskie lub wklęsłe brodawki. W trakcie zabiegu uwalnia się skrócone przewody gruczołów piersiowych i wyłania brodawki.

Zabiegi chirurgii plastycznej na ciało

Chirurgia plastyczna, oprócz zabiegów w obrębie twarzy czy piersi, zajmuje się również korektą wyglądu innych obszarów ciała. Na poprawę wyglądu ciała decydują się zarówno kobiety jaki i mężczyźni. Zabiegi te dotyczą najczęściej okolic brzucha, ud i ramion.

Do najpopularniejszych zabiegów należą:

 • Plastyka brzucha – jest to zabieg korekcji brzucha, zniekształconego na skutek ciąży lub znacznej utraty masy ciała. Polega on na chirurgicznej redukcji tkanki tłuszczowej z okolic brzucha i usunięciu nadmiaru skóry. W trakcie tego zabiegu można również modelować mięśnie proste brzucha.
 • Liposukcja ciała – jest to modelowanie wybranych partii ciała poprzez usunięcie z nich nadmiernej tkanki tłuszczowej. Liposukcja może być stosowana w okolicy brzucha, ud, bioder, ramion czy karku. W jej przebiegu odsysa się nagromadzoną tkankę tłuszczową za pomocą odpowiedniego urządzenia.
 • Plastyka obwisłej skóry ramion – ma na celu poprawienie jędrności i kształtu ramion. Zabieg ten polega na chirurgicznym usunięciu zwiotczałej skóry z tej okolicy.
 • Plastyka obwisłej skóry ud – pozwala poprawić kształt i napięcie tkanek ud. Podczas plastyki ud operacyjnie usuwa się nadmiar tkanki tłuszczowej i skóry.

Zabiegi chirurgii plastycznej są coraz bardziej dostępne dla osób pragnących poprawić swój wygląd. Zarówno większa ilość specjalistycznych klinik, jak i konkurencyjne ceny, pozwalają na skorzystanie z profesjonalnych usług w tym zakresie. Uzyskane efekty zabiegów chirurgii plastycznej umożliwiają pozbycie się kompleksów związanych z wyglądem i poprawę własnej samooceny.